יזמים צעירים- מבט של אמא

יזמים צעירים היתה עוד אחת מתוכניות העשרה לבני נוער שניתנו לתלמידי התיכון בכיתה ט' בביה"ס מקיף ו' בבאר שבע.

תומר ילד סקרן, בעל כושר ביטוי ואינטילגנציה רגשית גבוהה אשר תמיד סבב חברים ותמיד היה הראשון לקחת חלק בפעילויות חברתיות ובעזרה לזולת שמח להצטרף לתוכנית ברגע ששמע עלייה.

ככל מתבגר בגיל 14 חיפש תומר את כיוונו בלימודיו, עיסוקיו ותחבביו, אף פעם לא חשש להתאמץ עבור דבר שהרגיש לו נכון. לכשנכנס לתוכנית יזמים צעירים הבין כי לוקחים קבוצה של ילדים והם מקימים חברה כמו כל אחת שקיימת בעולם. חברה עם בעלי מניות שמטרתה לייצר מוצר חדשני תוך כדי מכירתו בשווקי הארץ והעולם.

תומר יצא בהצהרה: "אם אני מצטרף, אז אני המנכ"ל", בעייניו אם עושים דבר מה אז עושים אותו הכי גבוה והכי במרכז שאפשר, לא כניצב ומתבונן אלא כפעיל מרכזי.

זה היה תחילתו של מסע מופלא ועוצמתי במיוחד עבור תומר וגם עבורנו כמשפחה. כמשפחה מלוכדת וחמה, אנו דואגים לתמוך אחד בשני ולתת אפשרויות לביטויי עצמי לכל אחד בדרך שרואה לנכון. כל המשפחה התגייסה לעזור לתומר בלמידה והתקדמות שלו כמנכל החברה המתגבשת.

מפגש ההורים עם מנהלת בית הספר, נציגי מפעל מכתשים ומנהלת התוכנית האיזורית הבהירה לנו שאנו נצטרך לתמוך בילדים העושים את דרכם לעולם העיסקי שבחוץ- עולם המבוגרים.

תומר ואנו למדנו כיצד חברה מוקמת, מה תפקידו של כל חבר, מהי תוכנית עסקית, כיצד לגייס הון, כיצד לנהל ישיבות ולתעד, מה המשמעות בשיווק מוצר, חישוב עלויות המוצר, מהו אבטיפוס ועוד.   כל יום א' לאורך השנה נפגשו נציגי החברה עם נציגי מכתשים ונציגי אוניברסיטת בן גוריון תוך לימוד ועשייה ובניית החברה.

תומר מתבגר בן 14, חסר ביטחון, מהסס ומבולבל הפך מול עינינו לבוגר אחראי שהבין משמעותה של עבודה קשה, התמדה והשקעה על מנת שהחברה תצמח ותגדל.

תומר למד להתנהל כמנכ"ל לכל דבר ובין תפקידיו הרבים פעל לגיוס הון, עמידה בלוח זמנים צפוף, מפגש עם נציגי חברות חיצוניות והשתתפות בתחרות אזורית וארצית יחד עם חבריו לחברה.

אל נשכח שכל עבודותו כמנכ"ל ביזמים צעירים התנהלה בזמנו החופש מלבד היותו תלמיד מן המניין ולמרות המטלות הרבות הצליח לעלות ברבעון האחרון את ממוצע ציוניו ב-10 נקודות בכל מקצוע. 

לקראת סוף השנה הבין תומר כי כדי להצליח צריך לעבוד קשה ולאחרונה החל לשלב לימודי קדם רפואה במסגרת " נגישות להשכלה גבוהה" באוניברסיטת בן גוירון במקביל למבחני הבגרות הקרבים ובאים.

 מול עיינינו המשתאות וההמומות צמח לו גבר סמכותי, בעל ביטחון עצמי גבוה, רהוט בדבריו אשר יודע שכל דבר אשר ירצה כעת אפשרי.

תוכנית יזמים צעירים סיפקה לא רק כלים אמייתים לחיים הבוגרים אלא גם את ההבנה שלא רק אחרים יכולים אלא גם אתה וכמו שראש עיירית באר מר רוביק דנילוביץ אמר "רק החולמים מגשימים" הופך למציאות.

 

כתבה: נורית בן יצחק אמא של תומר בן יצחק מנכ"ל חב' "טריק-טק"  תשס"ט מקיף ו' באר שבע