מיזמים צעירים אורוגוואי לישראל
 

הכל התחיל בשנת 2001 כאשר הייתי תלמידה בכיתה י' בבית הספר "אינטגרל" (E.I.H.U) באורוגוואי. היה לנו מורה למתמטיקה אשר סיפר לנו  על פרויקט די חדש ושמו"DESEM" . מדובר למעשה בתכנית שאנו מכירים מהארץ "יזמים צעירים עושים עסקים". המורה, המנחה שלנו, סיפר לנו על הפרויקט ואמר שמי שמעוניין יכול להירשם. נרשמנו חלק מתלמידי הכיתה ונפגשנו פעם בשבוע בימי חמישי. חילקנו תפקידים והתחלנו בעבודה. החלקים  שיותר זכורים לי הם היום שבו בחרנו מוצר וימי המכירות. תחילה היו לנו רעיונות רבים אך הם לא היו כל כך יישומיים. ראינו שאנו מתקרבים לראש השנה אז החלטנו במהירות שהמוצר שלנו יהיה כרטיס ברכה שאנחנו, התלמידים, נייצר בעצמנו. ציירנו ציורים  מיוחדים הקשורים לחג ומתוכם בחרנו כמה. המכירה הייתה מעולה. הלכתי עם עוד מספר אנשים לבתי ספר יהודיים באורוגוואי ומכרנו בכמויות אדירות, עשינו הרבה רווחים. אחרי המכירות, כאשר הפעילות התקרבה לסיומה, הייתה פגישה במלון "ויקטוריה פלאזה" ונאמר לנו מהנהלת"DESEM" שהיינו העסק שהפיק יותר רווחים מהשאר ועל כך קבלנו תעודה. 
זו באמת הייתה חוויה!!!
מה שעוד לא סיפרתי זה שהבאתי לארץ את חוברת הלימוד בעזרתה למדתי כאשר הייתי תלמידה וזו חוברת דומה לזו הניתנת כאן בישראל. אפילו הלוגו דומה. ההבדל היחיד הינו השפה. ידעתי שיום אחד אני עוד אצטרך אותה והנה, לא טעיתי.

כיום, ב-2009, אני מנחה בתכנית "יזמים צעירים עושים עסקים" בבית הספר ריאלי מרכז הכרמל בחיפה. אני נהנית מאוד, אני רואה איך חברי הקבוצה עובדים קשה למען החברה- "יזמים כחולבן" ואני נזכרת בתקופה שהייתי במקום שלהם. הקבוצה עובדת יפה מאוד, נפגשנו עד כה 6 פעמים וכבר יש לנו חולצות וכמעט מוצר. הם מאוד מגובשים. המטרה שלנו כחברה: "לבסס חברה מצליחה שפועלת בשיתוף פעולה בין כל שותפיה" (לטובת כל לקוחותיה). זה בדיוק מה שהם שואפים לעשות. הדבר שהכי חשוב לי הוא שייהנו מכל רגע ויזכרו את התכנית כמשהו כייפי וחוויתי ויעבדו כאחד עם המון יצירתיות וכן שיקשיבו אחד לשני. 
בכל פעם שאני נפגשת עם הקבוצה נזכרת בתקופה שבה הייתי תלמידה ובכך שמאז ומתמיד רציתי  להמשיך להשתתף בתוכנית כזו, אשר הינה אותה תכנית כמו באורוגוואי. בעקבות זאת, אני מאוד שמחה שניתנה לי האפשרות ליישם את מה שלמדתי כתלמידה באורוגוואי והפעם כמנחה בישראל. ניתן לומר שזה סוג של סגירת מעגל וגם כעת  אני מקווה שתהיה לכך המשכיות.

נ

יקול ריבקו
חברת "יזמים כחולבן" - ריאלי מרכז הכרמל חיפה
מנחה במסגרת לימודים בחוג לשירותי אנוש, אוניברסיטת חיפה

נובמבר 2009