צחי דוידס - ממנחה לשופט

שמי צחי דוידס, לשעבר מנחה יזמים צעירים בבית הספר "אליאנס" בחיפה במסגרת קורס בחירה בחוג לשירותי אנוש אוניברסיטת חיפה. בחודש פברואר 2008, הקמנו את חברת -A.PRODUCTIONS. ברצוני לפתוח ולציין שחוויה זאת תלווה אותי במשך כל חיי. למדתי המון מתהליך זה ואני חושב שידע אקדמי ניתן להשלים עם השנים, אך את המזכרת של התהליך המורכב עם בני הנוער, אנצור לעוד שנים רבות.

אני חייב לציין שחששתי מאוד מלהוביל קבוצת בני נוער, אך ההובלה מהר מאוד הפכה לשותפות הדדית ברוב שלבי התהליך ביני לבין חברי הקבוצה, שבזכותם אני מרגיש שלם עם כל התהליך. הדבר העיקרי שהנחה אותי (כמו שציינתי במפגש הראשון של הסטודנטים המנחים בשנה לאחר התהליך שעברתי) היה "לצאת מהיובש האקדמי" ולעשות משהו חי. החוויה היא בלתי נשכחת!

כחלק מהחוויות הרבות אותן זכינו לעבור אציין רק כמה. אם זה חתימת חוזה עם מפעל מכובד, יריד המכירות, השתתפות בכנסים רשמיים, הופעה בערוץ 10, ראיון לרדיו ועד למכירת המוצר* בכמות של 10,000 יחידות אותו דמיינו במוחנו מתחילת התהליך. דווקא בשלב זה חשוב לי להזכיר את כל המכשולים שעמדו בדרכינו. אפילו את הרעיון המנצח לקח לנו זמן ארוך מאוד לקבל. בנוסף לאי עמידה בזמנים, מחסור באמצעים, חוסר שיתוף פעולה בין החברים או סתם חוסר יכולת לגבש קבוצה. גם כשופט ראיתי איך קמות בעיות ואיך ניתן לראות דרכם גם את הדרך קדימה.

שנה לאחר זכייתנו במקום הראשון, זכיתי בכבוד הנכסף להיות שופט ביריד המכירות בגרנד קניון. זאת החשיפה הראשונה של המוצרים על ידי הקבוצות מול הקהל הרחב. כמובן שראיתי מול העיניים את אותו יום מכירות בו אני כמנחה השתתפתי שנה לפני כן. ההתרגשות שחשתי הזכירה לי את הציפייה לשופטים בדוכן של הקבוצה שלי. היה מרגש מאוד לראות כל כך הרבה קבוצות מלאות חיים ומוצרים חדשים.

לסיום, רציתי לומר לכל מי שחושב להיכנס לעולם שנקרא "יזמים צעירים". אל תחשבו, תנסו. תנסו ותראו מה ניתן להרוויח. מעבר לתחרות או מוצר כזה או אחר. הרווח הוא בללמוד משהו על עצמך, על אחרים ועל דרך לקחת מחשבה, רעיון או תוכנית ולאחר תקופה מאומצת לגעת בה ולראות אותה רצה קדימה.

 

בהצלחה,
צחי דוידס,


סטודנט לתואר שני,
החוג לשירותי אנוש
אוניברסיטת חיפה

נובמבר 2009

 

* המוצר אותו פיתחה הקבוצה הינו SitSticker, מדבקה למסך המחשב המעוצבת כרמזור המתריע בפני ישיבה לא נכונה. אור ירוק ברמזור מעיד על ישיבה נכונה. אור אדום - ישיבה שאינה נכונה.